Publikováno 10. 5. 2023

Obhájí skokový titul mistra ČR Tretera? Do Olomouce pojede s Glierite

Přesně 101 jezdců a 154 koní by mělo startovat v polovině července při mistrovství České republiky v parkurovém skákání, které hostí Equine Sport Center Olomouc. V kategorii jednotlivců se pokusí obhájit mistrovský titul Vladimír Tretera.


Před necelým rokem měl Vladimír Teretera velké dilema, kterého z koní si vzít do posledního kola mistrovské soutěže, jelikož jak Gangster, tak klisna Glierite neměli po dvou startech žádný trestný bod. Letos bude mít tento parkurový reprezentant jednodušší rozhodování, neboť s Gangsterem se jen pár dní přes domácím šampionátem účastnil semifinále Longines EEF Poháru národů v Budapešti, kde s dalšími členy týmu vybojoval postup do finále ve Varšavě, a to se koná hned v týdnu po mistrovství v Olomouci. Ve dnech 15. až 18. července tak uvidíme Treteru na kolbišti Equine Sport Centra s Glierite. 


Kvůli blížící se olympiádě budou chybět i někteří další přední čeští jezdci, jelikož se v tomto týdnu již budou se svými koňmi přemísťovat do karantény v Cáchách. Šanci tak budou mít i jiní úspěšní reprezentanti, jako jsou Marek Klus či Jan Štětina. Ten bude mít s sebou Fantastica-S a Guuse S, s Gylordem-S je totiž podobně jako Tretera členem týmu při startech v EEF Poháru národů. Marek Klus si bere do Olomouce valacha Larga 18 a hřebce Tenerife´s Qatara. Po dvou koních bude mít v úvodu tříkolové soutěže také Marek Hentšel či Ondřej Pospíšil. 


Bez šancí na přední umístění jistě nejsou ani mnozí další, jako např. Přemysl Adam, Rudolf Doležal, Jaroslav Jindra, Josef Kincl, Matěj Kotalík nebo Jiří Tměj. Zapomenout nelze ani na ženy přihlášené do kategorie jednotlivců. Loňská vicemistryně Tereza Veselá přiveze opět svého Ferrariho, Alžběta Vojtková bude startovat s Catarem 1, Kateřina Kučerová s King Kongem a Kateřina Zigová s Classic Fly MJ. Celkem se v hlavní kategorii představí 21 dvojic. 


Více než dvojnásobný počet účastníků má kategorie žen. Chybět nebude ani jedna z loňských medailistek, jimiž jsou Sára Finsterle, Michala Hanuščinová a Lucie Strnadlová. O stupně vítězů opět zabojuji i Kateřina Wáclavíková, jež byla vloni čtvrtá. Mezi ženami lze však velmi těžko předvídat jednoznačné favoritky. Mohly by mezi ně patřit i Kateřina Hanušová, Kateřina Kubrická, Tereza Mücková, Miroslava Škanderová, Kateřina Veselovská, Barbora Vojtková, Štěpánka Zaoralová, ale i jiné. Ostatně, v minulosti se nejednou stalo, že se pořadí v každém kole výrazně promíchalo.


Kategorie jezdců U25 je podobně jako v případě jednotlivců částečně poznamenána termínovými kolizemi, a to především s mistrovstvím Evropy. I tak je na seznamu účastníků několik velmi výrazných jmen – Nyna Bartoňková, Nicola Grünthalová, Tina Laryšová, Sofie Najmanová, František Stružinský, Tina Šalková, Denisa Vegrichtová a další. Jezdců do 25 let bude bojovat o medaile šestnáct jezdců s devatenácti koňmi. 


Pětašedesát koní je nahlášeno do mistrovské soutěže oblastních družstev, která taktéž slibuje velmi atraktivní sportovní podívanou. Další informace o programu mistrovství najdete na stránkách www.escolomouc.cz/mcr.php, nebo v Jezdeckém informačním systému ČJF pod adresou www.jezdectvi.org/zavody/210715H1.


Program mistrovství ČR v parkurovém skákání 2021


Čtvrtek 15.7.2021

U25 1. kolo ST*

jednotlivci 1. kolo T*


Pátek 16.7.2021

ženy 1. kolo S**

U25 2. kolo ST**

družstva 1. kolo S**


Sobota 17.7.2021

ženy 2. kolo ST*

U25 3. kolo ST**

jednotlivci 2. kolo T*

Otevřená soutěž č. 9 dvoufázové skákání 130/135 cm


Neděle 18.7.2021

družstva 2. kolo S**

ženy 3. kolo ST**

jednotlivci 3. kolo T**


Ilustrační foto: Kateřina Návojová

Partners

SPORT AUSPICES

This competition is organized with the financial support of the National Sports Agency.