Publikováno 13. 8. 2023

Kopuletá s Forrest Gumpem je drezurní šampionkou. Zlato má i Knoflíček

Celkem čtyři sady medailí se rozdaly v neděli při mistrovství České republiky v drezuře, jehož organizátorem bylo olomoucké Equine Sport Center. Vítězkou takzvané Velké rundy se stala Ema Kopuletá na valachovi Forrest Gump.

 

Prvním nedělním vrcholem drezurního šampionátu v Olomouci bylo třetí kolo soutěže starších juniorů, v němž potvrdila své kvality Johana Vášáryová. Ta v sedle klisny Bona Dea získala za volnou sestavu na hudbu 74,730 % a s průměrným hodnocením 72,415 % navýšila svůj náskok před druhou Zuzanou Hradilovou na téměř tři procentní body. Hradilová taktéž podávala velmi stabilní výkony. Ve třetím kole jí rozhodčí udělili 71,230 % a v konečné výsledkové listině pak 69,519 %. Přes sedmdesát procent v küru měla i třetí Tereza Matoušková na valachovi Paolo Il Bello. Tato dvojice se postarala o velmi emotivní momenty nejen těsně po dokončení volné sestavy, ale především po závěrečném vyhlášení výsledků, jelikož Paolo Il Bello ve svých sedmnácti letech ukončuje svoji sportovní kariéru a bude si již jen užívat zasloužený důchod. Slzy dojetí při posledním odsedlání v aréně neskrývala jen jezdkyně.

 

K velkým zvratům v celkovém pořadí nedošlo ani v kategorii jezdců do 25 let, v níž byla třetí s 67,384 % Eliška Skřivanová na valachovi Farewell. Na titul útočila z druhé pozice Anna Procházková ve dvojici s valachem Praestemarkens Quatero. Ta sice druhé kolo vyhrála, ale na průběžnou první pozici ztrácela několik desetin procenta. Nejinak tomu bylo i v neděli, kdy se jí ztrátu stáhnout nepodařilo a díky 70,273 % si nechala na krk pověsit stříbrnou medaili. Z té zlaté se radovala Nikola Feherová, jejíž konečné skóre s valachem Gallileus van de Berkenhoeve bylo 70,972 %.

 

Zajímavá situace byla v takzvané Malé rundě seniorské kategorie. V té získala bronz Markéta Vášová na klisně Lucky Lady 1, i když v každém ze tří kol byla čtvrtá. Dvě dílčí třetí příčky zaznamenala Michaela Habásková s valachem Il Diego, jenže nevydařený úvod ji připravil o cenný kov. V průměru totiž měla 67,978 %, zatímco Vášová 68,487 %. Pro titul vicemistryně republiky si dojela jistým výkonem Aneta Havlíčková s klisnou Fieneke a mistrem se po dvou letech stal Michal Knoflíček v sedle valacha Dublin 1. Zisk 75,410 % ve volné sestavě se blížil k jeho osobnímu rekordu a spokojen byl i s finálním výsledkem 71,921 %. 

 

Pouze dvoukolovou soutěž měli účastníci Velké rundy seniorů. Oproti prvnímu vystoupení si napodruhé výrazně polepšila procentuálním hodnocením Tereza van Malderen s hřebcem Quantum Leap van´t Genthof. S 68,426 % skončila nakonec čtvrtá. Půl procentního bodu ji dělilo od Petry Miki Civišové, jež se s valachem Europe-M pokoušela obhájit loňské vítězství. Letos to s 68,999 % nestačilo na nic lepšího, než je bronz. Druhý nejvyšší stupínek obsadila při dekorování Hana Vášáryová. Tato členka vítězného týmu ze středních Čech startovala ve Velké túře na valachovi Santos Dumont a dokončila ji s výsledkem 69,560 %. Všem svým soupeřkám ukázala záda Ema Kopoletá s valachem Forrest Gump 1. Za kür dostala 74,475 % a celkem pak 71,385 %. 

 

„Moc jsem si to dnes užila. Jelo se mi fantasticky a jsem moc ráda, jak se Forrest předvedl. Když je dobře naladěný a soustředěný na mě, tak je to kůň téměř neomezeného potenciálu, takže dnes jsme si mohli dovolit zařadit nejtěžší prvky jako dvojitá pirueta, velký počet přeskoků ať už po jednom, nebo po dvou anebo točení v piafě. Oproti loňsku jsme tu obtížnost měli výrazně větší, a i to bylo součástí úspěchu,“ spokojeně zhodnotila Ema Kopuletá.

 

Foto: Josef Malinovský

Zdroj: tisková informace Equine Sport Center Olomouc

 

Partners

SPORT AUSPICES

This competition is organized with the financial support of the National Sports Agency.