Publikováno 4. 8. 2023

Civišová chce obhájit drezurní titul: O volné sestavě se mi bude zdát

Od čtvrtka 10. srpna se v Equine Sport Center Olomouc koná mistrovství České republiky v drezuře. Titul v takzvané Velké rundě bude obhajovat Petra Miki Civišová. „Při mistrovství je vždy nervozita větší. Určitě se mi o küru bude opět zdát,“ říká.

 

Olomoucké Equine Sport Center bude ve dnech 10. až 13. srpna dějištěm mistrovství České republiky v drezuře a v paradrezuře. O cenné kovy budou bojovat děti od 12 do 14 let, mladší i starší junioři, jezdci do 25 let a senioři v takzvané Malé a Velké rundě. Handicapovaní sportovci jsou rozděleni do tří skupin. První tvoří Grade I, II a III, druhou Grade IV a V, třetí je vyhrazena jezdcům bez zařazení do některého z Gradů. 

 

Obhájit mistrovský titul v nejnáročnější Velké rundě se bude snažit Petra Miki Civišová v sedle čtrnáctiletého holandského valacha Europe-M. „Už se moc těším. Olomouc je krásné závodiště, kde si to užijeme. Letos je ve Velké rundě kvalitní konkurence, tak se těším na skvělé výkony a velký souboj,“ prozradila Civišová, pro kterou budou konkurenty Tereza Van Malderen, Ema Kopuletá, Barbora Matyášová, Eva Jančaříková, Hana Vášáryová, Adéla Neumannová a mezi přihlášenými je i Alena Zeusová, jež se již několik týdnů zotavuje z velmi vážného zranění ruky.

 

„Jako silnou konkurenci beru úplně všechny. Každý může překvapit a každá chyba nás bude stát hodně bodů, potažmo umístění. Minulý týden jsem byla v Rakousku na kontrolních závodech před republikovým šampionátem. Řekla bych, že Europe-M má dobrou formu. Teď už toho moc nezachráníme, takže už ho jen udržuji v kondici a snažím se, abychom ve zdraví dojeli do Olomouce,“ pokračuje Petra Miki Civišová. Ta bude startovat i v soutěži oblastních družstev, kde tradičně tvoří část jihočeského týmu i její sestra Hana Civišová, která je v současné době předsedkyní drezurní komise České jezdecké federace. „Na týmovou soutěž se těším úplně nejvíc. To je pro nás vždy vrchol sezony a bereme to hodně zodpovědně. Jsou to pro nás velké přípravy a snažíme se poskládat co nejlepší družstvo.“

 

Zda je těžší vybojovat zlatou medaili s týmem, nebo jako jednotlivec, Civišová nedokáže jednoznačně odpovědět. „Obojí bude hodně těžké. Bude tam hodně silných týmů, ale i ve Velké rundě je silná konkurence. Netroufnu si říct, co bude náročnější. Spíš to bude oboje nastejno.“ Současně přiznává, že bude hodně nervózní před nedělním kürem neboli volnou sestavou na hudbu. „Kür před závody vždy jezdím celou noc,“ říká s úsměvem. „O tom se mi zdá, abych něco nespletla. Ty freestyly jsou náročné hodně na choreografii, aby nám vycházela hudba. A při mistrovství ta tréma je pokaždé velká. V klasických úlohách, které člověk zná, tak při nich nehraje takovou roli náhoda, jako tomu je v tomto případě.“ 

 

Hudbu pro letošní rok Petra s valachem Europe-M bude mít stejnou, jako v loňském roce, ale musela upravit choreografii. „Vloni se kür jel na nižší úrovni, letos to bude volná Grand Prix, kde mohou být těžší cviky. Změnila jsem proto cvalovou práci. Z mého pohledu je hodně těžké sestavit choreografii, a hlavně namíchat hudbu, aby pasáž a piaf měla nějaké přechody. Nemám ráda, když je hudba moc nahlas, ale rytmus musí koni sedět. Moje hudba mě podporuje v tom, abych jela víc dopředu. Když nám to vychází a všechno klape, tak mě ta hudba hodně podporuje,“ vysvětluje dosud úřadující mistryně České republiky v drezuře, kterou před rokem ve volné sestavě lehce předstihla jedna z jejích konkurentek Ema Kopuletá s Forest Gumpem.

 

Zda se Petře titul podaří obhájit, o tom rozhodnou dost možná i drobné chyby. „Bojím se toho, abych v druhém kole něco nespletla. Chyba přijde snadno a budu se muset hodně snažit. Europe-M je však letos zase o něco rutinovanější a jednotlivé cviky jsou pro něj jednodušší, takže doufám, že to má tréma neovlivní, a i závěrečnou volnou sestavu si užijeme,“ dodává Petra Miki Civišová.

 

Ve čtvrtek se konají první kola mladších juniorů, jezdců do 25 let, družstev a dvou skupin v paradrezuře. V pátek se přidají děti, starší junioři a účastníci Malé rundy. Současně se budou udílet již i první sady medailí ve dvoukolových soutěžích týmů a handicapovaných. V sobotu se uzavře šampionát druhým kolem dětí a třetím mladších juniorů. Do prvního ze dvou kol nastoupí soutěžní dvojice do Velké rundy. V neděli dopoledne vyvrcholí nejprve mistrovství starších juniorů a jezdců do 25 let, odpoledne pak Malá a Velká runda. Vstupné je všechny dny zdarma. Podrobné informace o programu najdou zájemci na webu www.escolomouc.cz. 

 

Ilustrační foto: Josef Malinovský

 

Partners

SPORT AUSPICES

This competition is organized with the financial support of the National Sports Agency.