Publikováno 13. 5. 2023

Světová drezura v Olomouci. Hlavní soutěž ovládla Justina Vanagaite

V pátek proběhly v olomouckém Equine Sport Center hned dvě soutěže nejvyšší úrovně. V té zařazené do Světového poháru vyhrála favorizovaná Justina Vanagaite z Litvy, která je vedoucí jezdkyní světového žebříčku centrální evropské ligy.

Justina Vanagaite z Litvy je 76. nejvýše postavenou drezurní jezdkyní ve světovém žebříčku Mezinárodní jezdecké federace a tabulku centrální evropské ligy dokonce vede. V pátek při soutěži Grand Prix CDI-W bodované do Světového poháru všechny přítomné i diváky sledující on-line přenos přesvědčila, že je takto vysoko v žebříčku zcela zaslouženě. V sedle valacha Nabab obdržela od rozhodčích 72,087 % a s přehledem hlavní soutěž dne vyhrála.

Velmi úspěšný byl také slovenský reprezentant Michael Bugan. Na valachovi For President AWO skončil s hodnocením 69,283 % hned za zmíněnou litevskou dvojicí. Podobně se mu dařilo i na Florettovi DK, s nímž se v Grand Prix CDI3* po zisku 67,087 % zařadil na třetí řádek výsledkové listiny. Od druhého místa jej dělilo jen půl procentního bodu, který měla k dobru další účastnice startující za Litvu – Dalia Katinaite-Pranckeviciene s klisnou Amicou. Z vítězství se radovala Polka Marta Sobierajska na valachovi Ultrablue de Massa. Ta od rozhodčích obdržela 67,848 %.

V soutěži CDI3* startovaly také dvě české jezdkyně. Ema Kopuletá s Forrest Gumpem byla s 63,478 % osmá, Tereza van Malderen ve dvojici s valachem Quantum Leap van´t Genthof se po zisku 65,739 % umístila šestá. „Bylo to krásné, kůň byl dobře naladěn, měli jsme chyby, ale takové, které jsou v prvním roce, kdy se člověk pokouší Grand Prix pořád ještě ladit, poměrně normální. Hlavně, že byl šťavnatý a měl chuť k práci, takže já jsem spokojena,“ zhodnotila Tereza van Malderen v rozhovoru pro EquiTV.cz.

Spokojena byla i Petera Miki Civišová, jež startovala v odpolední úloze FEI Intermediate A. S valachem Europe-M vybojovala druhé místo. To první obsadil Philipp Mücke z Německa v sedle hřebce Deep Impact 4. Grand Prix pro jezdce od 16 do 25 let vyhrál Jonas Frick na koni Juno z Rakouska.