Publikováno 14. 5. 2023

Hvězda Světového poháru v Olomouci. Vanagaite byla miláčkem publika

Sobotní část Světového poháru v drezuře s přehledem ovládla litevská jezdkyně Justina Vanagaite. Díky vřelé nonverbální komunikaci s publikem v ochozech arény Equine Sport Center si místní fanoušky rychle získala a stala se doslova jejich miláčkem.

Druhou soutěží při mezinárodních drezurních závodech v Olomouci, v níž jezdci mohli získat body do Světového poháru Mezinárodní jezdecké federace, byla Grand Prix Freestyle, při níž soutěžící předvádí volnou sestavu na hudbu.

Stejně jako v pátek, i tentokrát se stala jednoznačnou vítězkou Justina Vanagaite z Litvy na desetiletém valachovi Nabab. Tato jezdkyně je ve světovém žebříčku na 76. místě a v rámci centrální evropské ligy je dokonce lídrem tabulky. V Olomouci vynikla nejen díky skvělým sportovním výkonům, přičemž ten sobotní rozhodčí ohodnotili 79,255 %, ale také bezprostředním chováním a komunikací na dálku s publikem, které ji odměňovalo bouřlivým potleskem.

Druhé místo vybojovala rakouská reprezentantka Diana Porsche s patnáctiletým Douglasem. V sobotním küru obdržela 75,750 %. Nejlepší trojici doplnila Żaneta Skowrońska-Kozubik ve dvojici se čtrnáctiletým Romanticem P. Její výsledné hodnocení bylo 73,695 %.

Česká republika na této nejvyšší úrovni neměla zastoupení, a tak dalším, kdo se mohl těšit z výraznější podpory přítomných diváků, byl Slovák Michael Bugan na patnáctiletém valachovi For President AWO. Zatímco v páteční Grand Prix s ním skončil druhý, tentokrát se s 71,270 % zařadil až na šestý řádek výsledkové listiny.

Domácí jezdci byli úspěšní v soutěžích nižší náročnosti. V úloze FEI Intermediate II byla druhá Petra Miki Civišová s valachem Europe-M. Po soutěži FEI Intermediate I zněla dokonce česká hymna, a to zásluhou Michala Knoflíčka s Dublinem, za nímž se umístila Aneta Havlíčková na klisně Feineke.

V dětské kategorii dokonce Češi obsadili všechny tři medailové pozice – vyhrála Anna Marie Křížová na klisně Diamantině, druhá a třetí pak byla Alice Hubáčková s koňmi Dieu d´Amour 3 a Belle Ennie. Ve výčtu domácích úspěchů nelze vynechat ani druhé a třetí místo Johany Vášáryové mezi juniory. Dařilo se jí s valachem Silky Moves a s klisnou Bona Deou. Pomyslným stříbrem uzavřel působení v Olomouci Jan Zamec s pětiletým Nerem W ve finálovém klání pro mladé koně.

Čtyřdenní drezurní závody v Equine Sport Center Olomouc vyvrcholí v neděli, kdy se začne soutěžit již ve čtvrt na osm ráno. Nejatraktivnější část programu začne od 9:00 hodin a končit by měla kolem půl páté odpoledne. Startovní a výsledkové listiny jsou dostupné na webu www.horse-events.at, další podrobnosti pak na www.escolomouc.cz.