Publikováno 10. 5. 2023

Do Olomouce dorazí na Světový pohár v drezuře jezdci z čtrnácti zemí

Velký zájem ze strany jezdců zaznamenali pořadatelé mezinárodních drezurních závodů v Equine Sport Center Olomouc. Druhý květnový týden tam budou soutěžit reprezentanti ze čtrnácti zemí, včetně některých mimoevropských. 


O druhý ročník mezinárodních drezurních závodů v Olomouci je velký zájem. „Oproti loňsku přijede o třicet koní více a museli jsme proto přizvat ještě jednoho zahraničního rozhodčího. Soutěžit se také začne v dřívějších hodinách, než bylo původně plánováno,“ prozradila ředitelka areálu Equine Sport Center v Olomouci Kristýna Koutná. 


V deseti kategoriích se představí reprezentanti čtrnácti zemí. Kromě těch domácích dorazí jezdci a koně z Andory, Izraele, Kanady, Litvy, Maďarska, Moldavska, Německa, Nizozemska, Polska, Rakouska, Slovenska, Španělska a Thajska. 


Asi nejvíce pozornosti na sebe bude strhávat kategorie CDI-W, která je bodována do Světového poháru Mezinárodní jezdecké federace (FEI). V ní odstartuje čtrnáct jezdců ze sedmi zemí. Nejvíce jich bude z Polska, a to hned osm. Nejvýše z nich je ve světovém žebříčku FEI Żaneta Skowrońska-Kozubik, jež je momentálně s Romanticem P na 178. místě tabulky dvojic. Z Rakouska dorazí Diana Porsche, Izrael bude reprezentovat Nicola Louise Ahorner, Litvu pak Justina Vanagaite. Na poslední chvíli byla dohlášena moldavská jezdkyně Alisa Glinka, thajská vlajka bude nad kolbištěm vlát zásluhou šestadvacetileté Suphakamol Vuntanadit a Slovensko bude zastupovat Michael Bugan. 


Dvěma domácím reprezentantům budou moci fanoušci drezury držet palce na druhé nejvyšší vypsané úrovní CDI3*. V té se bude prezentovat Ema Kopuletá s Forrest Gumpem a Tereza van Malderen na koni Quantum Leap van´t Genthof. Konkurovat jim budou jezdci z dalších osmi zemí, z nichž někteří mají jiné koně přihlášené do Světového poháru. Mezi velmi zkušené účastníky patří například osmatřicetiletý Maďar Csaba Szokola, jenž s Enyingem figuruje na 182. pozici světového žebříčku FEI. Zajímavou osobností je Kanaďanka Leonie Brammall, která se účastnila olympijských her v Barceloně 1992 a v Atlantě 1996. Letos v červenci oslaví 60. narozeniny a v Olomouci bude závodit na koni Cricket BD.


Ve dvouhvězdičkových soutěží seniorů uvidíme za Českou republiku Petru Miki Civišovou s valachem Europe-M, v rámci CDI1* pak nastoupí Aneta Havlíčková s Fieneke, Michal Knofilíček na Dublinovi, Markéta Vášová s Lucky Lady a Jan Zamec ve dvojici s koněm Dr. House H. Zastoupení nemáme mezi jezdci do 25 let, ale v soutěžích mladých jezdců jsou se svými svěřenci na seznamu sportovců Nikola Feherová a Eliška Skřivanová. Z juniorů se můžeme těšit na výkony Rinaty Denikejevy, Terezy Matouškové, Kateřiny Sekaninové a Johany Vášáryové. Z dětí bude mezi žhavá želízka v ohni patřit Alice Hubáčková, ale také Anna Marie Křížová a Anna Šestáková. 


Závody pro účastníky začínají už ve středu 10. května veterinární přejímkou koní. Soutěžit se začne ve čtvrtek v osm hodin ráno a poslední ze soutěží by měla končit až kolem půl deváté večer. Zhruba o hodinu a půl kratší program pak bude v pátek, kdy proběhnou dvě z vrcholných soutěží. Nejprve od 15:30 hodin budou moci diváci sledovat Grand Prix CDI3* a následně od 16:50 Grand Prix CDI-W s předpokládaným koncem kolem devatenácté hodiny. Nejatraktivnější část Světového poháru v Olomouci bude k vidění v sobotu od 17:30 hodin, kdy bude probíhat Grand Prix Feestyle neboli volná sestava na hudbu. Předcházet jí bude od 16:20 hodin Grand Prix Feestyle U25, tedy určená jezdcům do 25 let. Pro CDI3* bude finální soutěží Grand Prix Special v neděli od 11:00 hodin a poté ještě se uskuteční takzvané küry pro děti na pony, mladé jezdce a juniory. „Je potřeba upozornit, že veškeré uvedené časy v harmonogramu jsou předběžné a mohou se průběžně měnit. Návštěvníci by si tak měli na našich internetových stránkách ještě před příjezdem ověřit aktuální časový plán,“ upozornila Kristýna Koutná a připomněla, že vstupné je všechny dny zdarma.


Veškeré startovní i výsledkové listiny a časový harmonogram bude k dispozici na informačním webu www.horse-events.at. Další zprávy budou pořadatelé publikovat na webu www.escolomouc.cz a na sociálních sítích. Jezdci a členové ekip pak mohou využívat zpravodajského servisu sdíleného prostřednictvím skupiny na komunikační platformě WhatsApp. Všechny čtyři soutěžní dny bude živě přenášet ClipMyHorse.TV, soutěže CDI-W a CDI3* budou k vidění on-line také prostřednictvím internetové televize EquiTV.cz. 


Foto: Jan Andrash, poskytlo ESC Olomouc


Partneři

Sportovní záštita

Tato soutěž je pořádána za finanční podpory Národní sportovní agentury.